FastStone Capture
Prosty i wygodny w obsłudze "łapacz ekranów", który po uruchomieniu widnieje w postaci pływającego okienka i pozycji w zasobniku systemowym.


W programie jest także edytor zrzutów ekranowych w którym możemy dodawać do przechwyconego obrazu różne opisy, strzałki i inne elementy opisu obrazu. W edytorze tym możemy otworzyć także inne pliki graficzne.
A oto inne narzędzia które zawiera program:

Zaletą programu jest możliwość zdefiniowania skrótu klawiszowego do przechwytywania ekranu, a także domyślnego sposobu - program potrafi m.in. pobierać swobodnie zakreślony fragment ekranu oraz tzw. obiekty, co jest cenne w przypadku programów ze skomplikowanym interfejsem. Ekran może być wyświetlony na podglądzie, przeniesiony do schowka lub zapisany w pliku.


Menu ikony programu w zasobniku systemowym

Ponadto użytkownik ma możliwość prostej edycji obrazu (przycięcie, zmiana kontrastu, jasności), dodawania znaków wodnych. Program współpracuje z konfiguracją wielo-monitorową.


Linijka ekranowa z menu


Pobierak koloru

Wykonane zrzuty możemy wysłać z FastStone Capture bezpośrednio doListę programów zewnętrznym można samodzielnie rozszerzać sobie o dowolne pozycje. Standardowo w program FastStone Capture skojarzony jest z Paintem, ale można dodać program graficzny o "nieco" większych możliwościach np Photoshopa

A oto przykład zrzutu ekranowego wykonanego w tym programie:


Widoczne na zrzucie efekty zastosowane zostały w edytorze zrzutów ekranowych jaki jest dostępny w programie. Zastosowałem tutaj efekt poszarpanych krawędzi, dodałem znak wodny i nagłówek z datą wykonania zrzutu.


W programie mamy jeszcze kilka ciekawych funkcji takich jak lupa ekranowa, możliwość otwierania oraz edycji istniejących już plików graficznych.

Bardzo ciekawą funkcją programu jest automatyczne dodawanie do wykonywanych zrzutów ekranowych kursora myszy, znaku wodnego oraz tytułu:


Program FastStone Capture możesz pobrać tutaj:Samouczek do programu FastStone Capture możesz pobrać tutaj:


Strona programu i możliwość pobrania najnowszej wersji jest tutaj

Spolszczenie - info znajduje się tutaj

Wątki pokrewne: