Pozycje od 1 do 1 z 1

Wątek: Bezpieczeństwo danych pod Vistą

 1. #1
  Administrator Avatar Marek
  Data rejestracji
  4-07-2005
  Lokalizacja
  no man's land
  posty
  2 365
  Podziękowania
  0
  Podziękowano 21 razy w 21 postach
  Pozycje blogu
  6
  Programy i spolszczenia
  10
  Wysłane pliki
  53
  Siła reputacji
  10

  Bezpieczeństwo danych pod Vistą

  Bezpieczeństwo danych pod Vistą

  Windows Vista, najnowszy system operacyjny firmy Microsoft, pozycjonowany jest jako produkt zapewniający zwiększoną ochronę. Jednak, zanim jeszcze udostępniono wersję beta, społeczność komputerowa zastanawiała się, na ile realistyczne są twierdzenia o zwiększonym bezpieczeństwie Visty. Czym dokładnie wyróżniają się funkcje, które mają zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo?

  Główną innowacją pod względem bezpieczeństwa w Viście jest User Account Control (ograniczający prawa użytkownika), PatchGuard (system przeznaczony do ochrony jądra) oraz funkcje bezpieczeństwa przeglądarki Internet Explorer 7. Inne, mniej istotne funkcje bezpieczeństwa to: Address Space Layer Randomization (ASLR), Network Access Protection, Windows Service Handling oraz ochrona przed przepełnieniem bufora  User Account Control, jak wskazuje nazwa, ogranicza prawa użytkownika. Działa zgodnie z następującymi zasadami:

  1. Każdy użytkownik logujący się do systemu (łącznie z administratorem) będzie posiadał minimalne prawa, tj. prawa przyznawane "Standardowemu Użytkownikowi".
  2. Konto "Standardowego Użytkownika" ma nieco większe uprawnienia w porównaniu z poprzednimi wersjami systemu Windows.
  3. Jeśli użytkownik lub uruchomiona przez niego aplikacja próbuje wykonać czynność wykraczającą poza uprawnienia dla konta "Standardowego Użytkownika", system albo poprosi użytkownika o potwierdzenie tej czynności (jeśli użytkownik jest zalogowany jako "Administrator") lub o dostarczenie hasła administratora (jeśli użytkownik jest zalogowany jako "Standardowy").

  Do czynności wykraczających poza uprawnienia "Standardowego Użytkownika" należy instalacja aplikacji i sterowników, tworzenie plików w folderach systemowych, modyfikowanie konfiguracji systemowej itd.

  User Account Control zapewnia dodatkowy poziom bezpieczeństwa użytkownikom z przywilejami "Administratora". Gdy aplikacja nie wymaga dużych przywilejów, zostanie uruchomiona z minimalnymi przywilejami, nawet z konta "Administratora". Luka w takiej aplikacji będzie mniej krytyczna niż luka w aplikacji działającej z dużymi przywilejami.

  Inną rzeczą przemawiającą na korzyść User Account Control jest to, że istnieje niewielka liczba wirusów, które przechwytują ostrzeżenia zapory ogniowej lub innego rozwiązania służącego do zapewnienia bezpieczeństwa o podejrzanym zachowaniu. Złośliwe programy tego typu "klikają" odpowiedni przycisk, w wyniku czego rozwiązanie zezwala na takie czynności. Okno wyświetlane jest na ekranie tak szybko, że użytkownik nie zdąży go zauważyć. Microsoft oferuje ochronę przed takimi zagrożeniami w postaci Secure Desktop: okno wymagające większych uprawnień przyjmuje tylko hasło wprowadzone przez użytkownika jako potwierdzenie zezwolenia na wykonanie czynności.

  Czy Vista jest tak bezpieczna jak twierdzą reklamy? Bez wątpienia Vista jest bezpieczniejsza niż wcześniejsze systemy operacyjne Microsoftu. System skonfigurowany w taki sposób, aby blokował wszystko z wyjątkiem dostępu do określonych stron, można uznać za całkowicie bezpieczny.

  Jednak większość użytkowników uzna, że daleko idące ograniczenia nałożone na czynności - skutecznie sterylizujące system - są nie do przyjęcia. Chodzi tu o ciągłe żądania potwierdzenia lub wprowadzenia hasła w odniesieniu do czynności, którą system określa jako "potencjalnie niebezpieczną". W efekcie, "prawie całkowicie bezpieczny" system może stać się "bardziej podatny na ataki".

  Wątki pokrewne:
  Edytowane przez Marek
  Czas edycji: 24-07-2010 o 19:20
  Marek


    Proszę nie przysyłać zapytań na PW lub mailem. Do tego służy forum.  


  Błąd jest przywilejem filozofów,
  tylko głupcy nie mylą się nigdy.
  Sokrates


Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie jest 1 użytkownik(ów) przeglądający(ch) ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) i 1 gości)

Tagi w tym wątku

Bookmarks

Reguły pisania postów

 • Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
 • Nie możesz pisać odpowiedzi
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •