Oprogramowanie na pendrive

Co to jest pendrive?

Pendrive to popularna nazwa niewielkiej pamięci flash podłączanej do gniazda USB. Urządzenie takie składa się z obudowy, w której znajduje się płytka drukowana z układami elektronicznymi oraz modułem pamięci. Do jednego z końców przylutowany jest wtyk USB.


Wraz z niektórymi urządzeniami producenci dostarczają różnego typu programy. Mogą być to systemy przenośnych aplikacji (U3 wraz z pendrive'ami SanDiska), aplikacje do synchronizacji katalogów (na przykład CarryItEasy w modelach Verbatim) czy pojedyncze programy, na przykład do szyfrowania danych lub blokowania dostępu do zawartości urządzenia osobom niepowołanym (Imation Lock Software, Secure Traveller). Dość nietypowym dodatkiem do pendrive'a jest aplikacja Webaroo (darmowa), która służy do pobierania stron WWW i późniejszego przeglądania ich bez połączenia z internetem.Najwięcej możliwości kryje się w oprogramowaniu U3. Narzędzie to pozwala na instalację różnych, specjalnie przygotowanych aplikacji, które uruchamiają się po włożeniu pendrive'a do gniazda USB. Niestety, U3 działa tylko z urządzeniami SanDiska.

Uwaga!
Często dołączane do pendrive'ów aplikacje można za darmo pobrać z sieci. Z kolei zamiast oprogramowania U3 możemy zainstalować bezpłatną aplikację PortableApps.com, która ma podobną funkcjonalność, a działa z każdym pendrive'em.Wątki pokrewne: