Pozycje od 1 do 1 z 1

Wątek: Konto administratora pod Windows Vista

 1. #1
  Administrator Avatar Marek
  Data rejestracji
  4-07-2005
  Lokalizacja
  no man's land
  posty
  2 365
  Podziękowania
  0
  Podziękowano 21 razy w 21 postach
  Pozycje blogu
  6
  Programy i spolszczenia
  10
  Wysłane pliki
  53
  Siła reputacji
  10

  Konto administratora pod Windows Vista

  Konto administratora pod Windows Vista

  Wraz z pojawieniem się tego systemu i jego nowej funkcjonalności UAC, pojawia się wiele pytań jak włączyć konto administratora w systemie Windows Vista.

  Co to jest UAC?

  UAC to technologia powodująca obniżenie uprawnień użytkownika administracyjnego do standardowych uprawnień.

  Jeśli więc uruchomimy jakiś program standardowo dwuklikiem, to uruchomi się on z prawami zwykłego użytkownika a nie administratora.

  Jakie to nam daje korzyści?

  Przede wszystkim bezpieczeństwo. Program taki nie ma więc uprawnień do zmiany ustawień których zmieniać nie powinien. Szczególnie ważne jest to w przypadku koni trojańskich. Program taki ma np. pokazać jakąś fajną świąteczną choinkę, a w międzyczasie doinstalowuje kilka dodatkowych programów. Więc jeśli nagle pokazuje się okienko o podniesienie uprawnień z programu który prezentuje tylko grafikę, to jest to podejrzane i nie zgadzamy się na podniesienie uprawnień. W takim przypadku uchroniliśmy się przed instalacją złośliwego oprogramowania.

  A teraz wróćmy do administratora na Vista.

  Jeśli ktoś ma tylko jednego użytkownika w systemie to jest on administratorem i już. Nie da się w taki sposób ustawić systemu aby nie było w nim choć jednego administratora.

  Więc jeśli ktoś już korzysta z jedynego konta administratora to już ma uprawnienia administratora i nie trzeba mu już ich przydzielać. Jedyne ograniczenia to UAC.

  UAC można wykorzystać dla naszych potrzeb, ale niestety wymaga to oczywiście nieco więcej klikania przy zmianie ustawień systemu.

  W niektórych obszarach systemu widać takie małe tarcze zabezpieczeń.


  Oznaczają one iż obecnie mamy za małe uprawnienia do uruchomienia tego modułu i będziemy pytani o podniesienie uprawnień. Jeśli się do tego przyzwyczaimy (jest to nieco upierdliwe, nie da się ukryć, ale bezpieczeństwo bywa upierdliwe) to będziemy mieli znacznie bezpieczniejszy system, a tak często nie dokonuje się zmian ustawień.

  Jeśli chcemy uruchomić jakiś program z uprawnieniami administratora to należy kliknąć prawym klawiszem myszy na tym pliku i wybrać uruchom jako administrator.


  Warto jeszcze poznać jeden wygodny skrót klawiszowy dzięki któremu uruchomimy program z linii komend z uprawnieniami administratora.

  W takim przypadku klikamy start i w szybkie wyszukiwanie wpisujemy polecenie które nas interesuje. Zamiast zatwierdzić je klawiszem Enter po którym program uruchomi się z uprawnieniami użytkownika należy wcisnąć lewy Shift, CTRL i Enter. Wtedy uruchomimy daną komendę z uprawnieniami administratora.

  Inny problem z tym pytaniem to uprawnienia do katalogów Program Files i Windows na dysku C.

  Uprawnienia te zostały nieco obcięte ze względu na to iż użytkownik a nawet administrator nie muszą tam grzebać. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba to należy te katalogi przejąć na własność, to że nie mamy uprawnień do danego katalogu w danej chwili to nie znaczy że nie mamy uprawnień administracyjnych. Administrator nie musi mieć do wszystkiego dostępu, administrator musi mieć możliwość przejąć to na własność i to świadczy o jego uprawnieniach.

  Opis przejmowania folderu na własność znajduje się pod adresem:

  Kod:
  http://support.microsoft.com/kb/308421/pl

  No i na koniec czasem trzeba jeszcze włączyć konto administrator, które standardowo jest zablokowane.

  W tym celu należy uruchomić linię komend z uprawnieniami administratora (mam nadzieję że wcześniejsze informacje pomogą wykonać to bez problemu) i wpisać polecenie

  net user administrator /active:yes

  Po tej komendzie będzie można zalogować się jako użytkownik o nazwie administrator. Konto administrator blokuje się komendą

  net user administrator /active:no

  Wątki pokrewne:
  Edytowane przez Marek
  Czas edycji: 24-07-2010 o 17:54
  Marek


    Proszę nie przysyłać zapytań na PW lub mailem. Do tego służy forum.  


  Błąd jest przywilejem filozofów,
  tylko głupcy nie mylą się nigdy.
  Sokrates


Informacje o wątku

Users Browsing this Thread

Aktualnie jest 1 użytkownik(ów) przeglądający(ch) ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) i 1 gości)

Tagi w tym wątku

Bookmarks

Reguły pisania postów

 • Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
 • Nie możesz pisać odpowiedzi
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •